Jak i gdzie kupić lek, którego brakuje w aptece? Polecam: KtoMaLek.pl - Pan Tabletka (2022)

Artykuły, Najpopularniejsze, Warto przeczytać

4 września 2022

Gdzie kupić lek, którego brakuje w aptece? Gdzie znajdę ten lek? Dostaję mnóstwo pytań od czytelników, którzy znaleźli się w podbramkowej sytuacji – nie są w stanie kupić leku zapisanego przez lekarza. Bo leku brakuje, nie ma na stanie albo w zasadzie nie wiadomo dlaczego jest niedostępny. W tym wpisie wytłumaczę Ci, co oznacza, że „lek jest na brakach”, albo „na hurtowni powiedzieli, że go nie ma”. I jak sobie z tym poradzić – opowiem Wam dlaczego warto korzystać ze strony ktomalek.pl, jak wyszukać lek, jak sprawdzić w której aptece jest lek. Zapraszam na wpis.

Ten wpis powstał w ramach mojej współpracy z portalem Kto ma lek 🙂 ktomalek.pl to narzędzie, które ułatwia życie pacjentom i farmaceutom – a moim zadaniem jest pokazanie jak tego narzędzia używać.

Zacznijmy od kilku historii z życia.

Historia #1

Pacjentka 65 lat – choruje na cukrzycę i nadciśnienie, ma trudności w poruszaniu. Przychodzi do apteki i od progu zaczyna wyrażać swoje, hm „słuszne niezadowolenie”. Że od rana spaceruje od apteki do apteki, ponieważ nigdzie nie może znaleźć leku, który zapisał jej lekarz. Że bez tego leku ona przecież nie funkcjonuje. Że nogi bolą, laska uwiera… Że świat się wali na głowę… Chodzi o insulinę, którą ta Pani codziennie stosuje, i która faktycznie jest trudno dostępna. Zakończenie w post scriptum.

Historia #2

Jest 21.00. W Nowym Sączu o tej porze spora część aptek jest już pozamykana – kilka jeszcze działa, ale są porozrzucane po całym mieście. Do apteki wbiega zdyszany ojciec, szuka antybiotyku dla swojego 6 miesięcznego dziecka – na zapalenie dróg moczowych. Tak się składa, że to bardzo rzadko spotykany lek i akurat nie mamy go na stanie. Dziecko potrzebuje leku „na już” i zamówienie go na jutro nie wchodzi w grę. Co powinien zrobić ojciec? Zakończenie podobnie w post scriptum.

Historia #3

Marcin 35 lat – co miesiąc wykupuje swojej babci lekarstwa. Na szczęście nie ma tego dużo. Babcia jest jeszcze z niezniszczalnych, przedwojennych roczników. Ot jedna recepta i 5 leków. Niestety jedno z tych lekarstw (przeciwzawałowe) jest trudno dostępne. Marcin zwykle urządza sobie tournee po wszystkich aptekach w okolicy. Wykupienie jednej recepty zajmuje mu zwykle kilka godzin. Jak można to załatwić szybciej? I tutaj, rozwiązanie w post scriptum.

Spis treści

 • Ten lek „jest na brakach” – co to oznacza?
 • Przykro mi, ale Ci o tym opowiem
 • Gdzie łatwiej kupić deficytowy lek? W osiedlowej aptece, czy w dużej, całodobowej aptece?
 • Z pomocą przychodzi: ktomalek.pl
 • Wujek Google + telefon
 • Zamienniki leków – idź do lekarza, poproś o zamianę leku
 • Zapytaj o zamiennik-równoważnik
 • Gdzie znajdę lek – apteka internetowa i wysyłka w UE
 • Lek jest na braku – „ale…”

Ten lek „jest na brakach” – co to oznacza?

Jeśli usłyszysz, że danego leku lub aptecznego produktu nie ma już w hurtowniach, NIE DA SIĘ GO zamówić lub jest to lek, który w ogóle trudno kupić – może oznaczać to różne rzeczy 😉 W każdym razie nie poddawaj się. Zaraz poszukamy rozwiązań.

Po pierwsze, warto mieć zaufanego farmaceutę (i to nie jest wpis autopromocyjny 😉 W Polsce jest wielu świetnych farmaceutów – warto sobie znaleźć takiego, któremu zadasz następujące pytania:

 1. Gdzie znajdę ten lek?
 2. Od jak dawna go nie ma? Czy się w ogóle pojawia?
 3. Czy da się go zamówić?
 4. Co to za historia?
 5. Co radzisz mi zrobić?
 6. Co zrobić, żeby kolejnym razem udało mi się ten lek zdobyć?
Słowniczek Pana Tabletki:

Trudno dostępny lek w aptecznym żargonie nazywamy deficytem, rarytasem, brakiem, cukierkiem.

(Video) Braki leków - jakie są tego przyczyny? Dlaczego w aptece nie mamy leku? Jak znaleźć potrzebny lek?

Przykro mi, ale Ci o tym opowiem

Część aptek ma taka paskudna politykę, że jeśli masz błędnie wypisaną receptę albo jest na niej jakaś niejasność (a mamy tak upierdliwe i niejasne przepisy, że masakra) – to odsyła pacjenta informując go „niestety nie mamy tego leku na stanie”.

Generalnie chodzi o to, żeby wizerunek apteki nie ucierpiał – łatwiej pacjenta odesłać niż setny raz tłumaczyć się za pogmatwane przepisy i nieczytelne pismo na recepcie. Bardzo często farmaceuci po prostu boją się odpowiedzialności za te niejasne przepisy – bo za błędy odpowiadają ze swojej kieszeni.

Warto więc dociekać przyczyn owego braku, podpytać w kierunku tej nieszczęsnej recepty. Generalnie rozmawiać i szukać rozwiązań.

Gdzie łatwiej kupić deficytowy lek? W osiedlowej aptece, czy w dużej, całodobowej aptece?

Wbrew pozorom deficytowy lek często łatwiej kupić w małej, osiedlowej aptece, gdzie jest mały ruch. Dziwnym trafem, jeśli czegoś zaczyna brakować – wszyscy udają się do tych największych aptek i w nich najszybciej robią się braki w magazynie.

Choć to nie jest reguła zdarza się, że duże apteki mają ogromne zapasy i lepsze zatowarowanie, ale zależy to od konkretnego produktu.

W każdym razie warto poszukać w mniej popularnych lokalizacjach. Dużym ułatwieniem są tutaj internetowe wyszukiwarki, w których możesz sprawdzić bez wychodzenia z domu, w której aptece w Twojej okolicy jest lek.

Zaraz opowiem Ci o największej z nich.

Z pomocą przychodzi: ktomalek.pl

Jak działa ktomalek.pl? W dużym skrócie, pozwala Ci sprawdzić gdzie najbliżej kupisz lek, którego szukasz (niezależnie czy to lek na receptę, czy bez recepty). Sprawdzasz na KtoMaLeku, rezerwujesz, czekasz na potwierdzenie i jedziesz prosto po odbiór. Prosto, szybko i bez marnowania czasu.

Jak działa ten system i wyszukiwarka KtoMaLek?

Wyszukiwarka gromadzi informacje o stanach magazynowych, już ponad 10 tys. polskich aptek. I do tych informacji masz dostęp ze swojego telefonu czy laptopa. Wpisujesz:

 1. –> ktomalek.pl
 2. –> następnie podajesz swoją lokalizację, bo szukasz apteki jak najbliżej Twojego miejsca zamieszkania
 3. –> dalej podajesz nazwę leku (w zasadzie dowolnego produktu z aptecznego asortymentu)
 4. –> w odpowiedzi dostajesz informację, w jakiej aptece (która jest w tym systemie) dany produkt jest dostępny
 5. –> klikasz przycisk rezerwuj na stronie ktomalek.pl
  • po kliknięciu przycisku rezerwuj na stronie ktomalek.pl, pamiętaj by poczekać na potwierdzenie, które otrzymasz w wiadomość e-mail i SMS. Tylko wtedy masz pewność, że lek będzie na pewno czekał na Ciebie w aptece.

Działa to szybciutko i wygodnie.

Jak i gdzie kupić lek, którego brakuje w aptece? Polecam: KtoMaLek.pl - Pan Tabletka (1)

Złote rady Pana Tabletki:

 1. Zanim pojedziesz do danej apteki, radzę kliknąć od razu przycisk rezerwuj (na wszelki wypadek, np.: gdyby to było ostatnie opakowanie leku w magazynie apteki, albo takie odłożone dla innego pacjenta). I koniecznie poczekaj na potwierdzenie z apteki. Dopiero po jego otrzymaniu wybierz się po odbiór leku.
 2. Jeśli szukasz ważnego leku – nie bój się szukać w innym mieście/województwie.
 3. Jeśli system nic Ci nie pokaże – nie poddawaj się – szukaj dalej, przejdź do kolejnego akapitu.

Jakie są wady tego rozwiązania?

 • zdarza się, że apteka ma błędy w swoim magazynie i posiada produkty widmo, które widnieją w systemie ale fizycznie ich nie ma (to bolączka w zasadzie każdego punktu prowadzącego sprzedaż). System będzie wyświetlał, że lek jest dostępny, tymczasem nie ma go fizycznie w magazynie – odbijesz się od drzwi, więc lepiej wcześniej zarezerwuj lek i poczekaj na potwierdzenie farmaceuty;
 • strona ktomalek.pl – to największa tego typu wyszukiwarka w Polsce obejmująca swoim systemem ponad 10 tys. aptek i ciągle się rozwija – jeśli mieszkasz w większej miejscowości, gdzie jest dużo aptek to powinna działać bez zarzutów. Kłopoty zaczynają się w miejscowościach, gdzie jest jedna/dwie apteki. Może się wtedy zdarzyć, że nie będą one podpięte do systemu. Wtedy zostaje już telefon, albo spacer.

Wujek Google + telefon

W XXI wieku to sposób intuicyjny. Wpisujesz w Google nazwę Twojej miejscowości + hasło apteka. Łapiesz za telefon i dzwonisz do wszystkich aptek notując na kartce adresy, które już odpadły.

Lepsze to niż tak zwana turystyka apteczna,czyli spacerek po wszystkich aptekach w mieście., żeby sprawdzić, w której aptece jest lek. Oszczędność czasu i nerwów.

(Video) Co MUSISZ wiedzieć o jodzie - płyn Lugola, jod i zdrowie tarczycy | Dr Bartek Kulczyński

Problemem jest tutaj hm niechęć farmaceutów do odbierania telefonów 😉 często-gęsto trudno się do apteki dodzwonić. Regułą jest po prostu to, że pierwszeństwo przed telefonem mają pacjenci w aptece, więc jeśli jest kolejka to nikt telefonu nie odbierze. Ot kultura…

Możesz też wysłać maila, jeśli sprawa nie jest pilna.

Telefony do aptek znajdziesz w wynikach wyszukiwania na KtoMaLek 😉 i wtedy wiesz, że dzwonisz do apteki, która ma dane lekarstwo – znów ułatwienie.

Zamienniki leków – idź do lekarza, poproś o zamianę leku

Jeśli przerobiłeś powyższe punkty i NIC, to warto skontaktować się z lekarzem i zapytać czy może zapisać coś innego. Nie zawsze jest to możliwe, ale w 80% da się zrobić.

Jeśli potrzebujesz lekarstwa NA JUŻ. Pilnie.

W sytuacji kiedy brakuje leku w 3-5 aptekach idź do lekarza od razu. Albo chociaż zadzwoń i zapytaj co robić.

Takie sytuacje zdarzają się głównie w piątki popołudniem.

Zapytaj o zamiennik-równoważnik

Wbrew pozorom te zamienniki leków nie gryzą. I w większości przypadków można leki bezpiecznie i z korzyścią zamieniać.

Porozmawiaj o tym z farmaceutą. Jeśli masz wątpliwości, to zadzwoń do lekarza.

Musisz czuć się bezpiecznie, żeby nie wystąpił efekt nocebo.

Co to jest nocebo? Efekt nocebo pojawia się wtedy, kiedy tak skutecznie wmówisz sobie, że równoważnik nie działa, że nawet jak działa, to będzie wydawało Ci się, że nie działa.

Gdzie znajdę lek – apteka internetowa i wysyłka w UE

Jeśli mieszkasz w Unii Europejskiej wiele leków i produktów dostępnych bez recepty możesz kupić w sprzedaży wysyłkowej do innych krajów UE. Warto ten system sprawdzić.

Część aptek internetowych daje również możliwość zamówienia leków na receptę. Jeśli kupujesz coś, czego regularnie brakuje, warto poznać te opcje.

Lek jest na braku – „ale…”

Internet i telefon dają nam bardzo dużo możliwości. Warto z nich skorzystać.

I z mojej perspektywy, warto docisnąć farmaceutę, żeby wyjaśnił dlaczego ten lek jest niedostępny. Może się okazać, że lek jest dostępny i da się załatwić – ale

No i chodzi o to, żeby dowiedzieć się co się kryje za tym ale.

Czasami potrzebna jest recepta, czasami trzeba wpłacić zaliczkę, czasami dobrze być stałym pacjentem, czasami się po prostu nie da.

(Video) Kolagen? w jakiej postaci jest najskuteczniejszy?

Szukaj źródeł i dociekaj przyczyny problemu – szczególnie jeśli chodzi o leki ratujące życie.

Zdrowo pozdrawiam,

Pan Tabletka

Marcin

P.S.: To teraz czas na znalezienie rozwiązania tych historii z początku wpisu. Rozwiązanie jest jedno, wspólne dla tych przypadków:

 • zanim udasz się w tournee po aptekach, żeby sprawdzić, gdzie kupić lek, sprawdź na laptopie lub telefonie, w której aptece jest lek na portalu Kto ma lek 🙂 A jeśli ten lek znajdziesz:
  • koniecznie zadzwoń do tej apteki upewniając się, czy lek realnie jest na stanie
  • lub zarezerwuj go bezpośrednio z KtoMaLeku
  • poczekaj na potwierdzenie i pojedź do apteki po odbiór 🙂

O autorze

Jak i gdzie kupić lek, którego brakuje w aptece? Polecam: KtoMaLek.pl - Pan Tabletka (2)

Marcin Korczyk

mgr farm. Marcin Korczyk - farmaceuta praktyk, twórca internetowy, key opinion leader, autor książki "Odporność. Czy Twoje dziecko może nie chorować?"
Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego na wydziale farmaceutycznym. Po studiach pracował w aptece całodobowej w Nowym Sączu - i w trakcie pracy rozpoczął tworzenie bloga www.pantabletka.pl - zapisując odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pacjentów pytania.

Od czasu złożenia bloga w 2015 roku - do dziś - blog stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i opiniotwórczych portali z wiedzą o racjonalnym stosowaniu leków i suplementacji.

Podobne Te artykuły również
mogą cię zainteresować

Książka „Gorączka- przewodnik dla rodziców” – zapisz się na premierę i po rabat

Artykuły

22 listopada 2022

Promocja na oczyszczacze powietrza z serii KIL od Sharp

Artykuły

17 listopada 2022

Mononukleoza u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Artykuły

17 listopada 2022

(Video) Jak się mniej przejmować? 10 sposobów na stres i zamartwianie się. Jak sobie radzić?

Videos

1. KERABIONE na porost włosów, paznokci i rzęs ★MOJE EFEKTY★ | Curly Madeleine
(Curly Madeleine)
2. Czym handlować? 30 produktów z NAJWIĘKSZĄ MARŻĄ - zaskoczą Cię!
(Wyzwanie90dni® / Akademia Biznesu)
3. CYTRYNIAN MAGNEZU , który kupić? - przegląd 42 suplementów
(v-calist)
4. Jak zrobić sobie lewatywę przed seksem analnym?
(Stonewall TV)
5. Pogadajmy o cukrzycy - NA ŻYWO - gość specjalny - Ewa Dygaszewicz
(mojacukrzyca.tv)
6. ZEOLIT - jak działa i kiedy stosować.
(Zdrowie, Uroda, Fitoterapia)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Francesca Jacobs Ret

Last Updated: 11/07/2022

Views: 5932

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Francesca Jacobs Ret

Birthday: 1996-12-09

Address: Apt. 141 1406 Mitch Summit, New Teganshire, UT 82655-0699

Phone: +2296092334654

Job: Technology Architect

Hobby: Snowboarding, Scouting, Foreign language learning, Dowsing, Baton twirling, Sculpting, Cabaret

Introduction: My name is Francesca Jacobs Ret, I am a innocent, super, beautiful, charming, lucky, gentle, clever person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.